Ενορία Ιερού Ναού Αγίας Μαρίνας Άνω Ιλισίων

Ακολουθία Ιερού Ευχελαίου

   

 

     Την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 6.00 μ.μ. θα τελεστεί στο Ναό μας η ακολουθία του Ιερού Ευχελαίου.

δημοσιεύθηκε την 10/12/2023

Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση τμημάτων Κατήχησης

 

Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στη Χριστουγεννιάτικη εορτή των τμημάτων Κατήχησης της ενορίας μας,  που θα  πραγματοποιηθεί  την  Κυριακή  17  Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 11:30 π.μ. στο Ι. Παρεκκλήσιο του Αγίου Νεκταρίου.

δημοσιεύθηκε την 04/12/2023

Πρόγραμμα Πανηγύρεως Ἱεροῦ Παρεκκλησίου Ἁγίου Νεκταρίου

 

 

δημοσιεύθηκε την 05/11/2023

ΟΜΙΛΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ (μετά τη θεία λειτουργία)

 

Το νέο εκκλησιαστικό έτος (2023 - 2024), η Κηρυγματική Συνάντηση της Κυριακής, με υπεύθυνο τον π. Κωνσταντίνο Καραϊσαρίδη, θα γίνεται κάθε Κυριακή μετά τη θεία λειτουργία στο παρεκκλήσιο του Αγίου Νεκταρίου. Μπορείτε να ακούσετε την ομιλία ηχογραφημένη και διαδικτυακά πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο...

1η Ομιλία - Κυριακή 22/10/2023

2η Ομιλία - Κυριακή 29/10/2023

3η Ομιλία - Κυριακή 05/11/2023

4η Ομιλία - Κυριακή 12/11/2023

5η Ομιλία - Κυριακή 19/11/2023

6η Ομιλία - Κυριακή 26/11/2023

7η Ομιλία - Κυριακή 03/12/2023

8η Ομιλία - Κυριακή 10/12/2023

9η Ομιλία - Κυριακή 14/01/2024

10η Ομιλία - Κυριακή 21/01/2024

11η Ομιλία - Κυριακή 28/01/2024

12η Ομιλία - Κυριακή 04/02/2024

13η Ομιλία - Κυριακή 11/02/2024

14η Ομιλία - Κυριακή 18/02/2024

15η Ομιλία - Κυριακή 25/02/2024

16η Ομιλία - Κυριακή 03/03/2024

17η Ομιλία - Κυριακή 10/03/2024

18η Ομιλία - Κυριακή 24/03/2024

19η Ομιλία - Κυριακή 31/03/2024

21η Ομιλία - Κυριακή 14/04/2024

22η Ομιλία - Κυριακή 21/04/2024

23η Ομιλία - Κυριακή 19/05/2024

24η Ομιλία - Κυριακή 26/05/2024

25η Ομιλία - Κυριακή 02/06/2024

 

δημοσιεύθηκε την 22/10/2023

Ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων Βυζαντινής Μουσικής 2023-2024

  • Τάξη Α (Αρχαρίων-Προπαρασκευαστική 1ο έτος) (Προθεωρία της Ψαλτικής, μέλη συλλαβικά και γυμνάσματα): Δευτέρα 7.30-8.30 μ.μ. - Διδάσκει η κ. Θεοδώρα Μέξα-Καρδαμάκη
  • Τάξη Β1 (2ο έτος) (Αναστασιματάριο  Ι - οι διατονικοί  ήχοι): Δευτέρα 6.30-7.30 μ.μ. - Διδάσκει ο κ. Γρηγόριος Αναστασίου
  • Τάξη Β2 (3ο έτος) (Αναστασιματάριο ΙΙ - χρωματικοί & εναρμόνιοι ήχοι): Δευτέρα 5.30-6.30 μ.μ. - Διδάσκει ο κ. Γρηγόριος Αναστασίου
  • Τάξη Γ΄ (4ο έτος) (Γ1-Ειρμολόγιο και Γ2-Νέα Παπαδική): Δευτέρα 6.30-7.30 μ.μ. - Διδάσκει ο π. Βασίλειος Νικολακόπουλος 
  • Τάξη Δ΄ (5ο έτος) (Παπαδική  Ι - Δοξαστάριο Ιακώβου): Δευτέρα 7.30-8.30 μ.μ. - Διδάσκει ο κ. Γεώργιος Βασιλειάδης
  • Τάξη Ε΄ (6ο έτος) (Παπαδική ΙΙ - Π. Στιχηράριο - Καλοφωνία): Δευτέρα 7.30-8.30 μ.μ. - Διδάσκει ο κ. Γρηγόριος Αναστασίου
  • Θέματα Θεωρίας - Δοκιμές Χορού Ιλισιωτών Ψαλτών: Δευτέρα 8.30-10.00 μ.μ. - Διδάσκει ο κ. Γρηγόριος Αναστασίου
  • Σολφέζ-Θεωρία Ευρωπαϊκής Μουσικής  (υποψήφιοι για Πτυχίο/Δίπλωμα)Δευτέρα 7.00-7.30 μ.μ. - Διδάσκει η κ. Θεοδώρα Μέξα-Καρδαμάκη

δημοσιεύθηκε την 25/09/2023